top of page

כאבי ראש ממקור צווארי

כאבי ראש הם מהתלונות השכיחות ביותר שבגינן פונים חולים לייעוץ רפואי.
ישנם סוגים שונים של כאבי ראש אשר נגרמים כתוצאה מסיבות שונות, כמו מיגרנה ועוד.

בשנים האחרונות הייתה התקדמות משמעותית בעולם הרפואה ועדיין, לא תמיד יש פיתרון לסובלים מכאבי ראש עם זאת, לעיתים קורה מצב שאנשים ממשיכים לסבול מהכאבים למרות שקיים טיפול יעיל, רק בגלל שלא זוהה סוג כאב הראש. למשל כאב שנובע מאזור עמוד השדרה הצווארי העליון, שאינו ניתן לרפא בעזרת תרופות, אך בעזרת פיזיותרפיה אפשר להשיג תוצאות טובות.

חדשות טובות:

קיימות עדויות מחקריות אשר מוכיחות באופן חד משמעי, שניתן לרפא כאבי ראש צוואריים על ידי טיפול פיזיותרפי!! טיפול זה אינו יעיל כאשר מדובר בסוג אחר של כאב ראש, ולכן אבחון נכון ואבחנה מבדלת, מאוד חשובים על מנת להתחיל בטיפול.

קצת הסבר:
מבחינה אנטומית אין קשר בין אזור עמוד שדרה צווארי עליון לבין הראש. אז איך בכל זאת ייתכן שהצוואר משפיע בצורה כזו על הראש?
עצבוב הפנים והראש נעשה על ידי העצב המשולש (Trigeminal nerve) והגרעין שלו נמצא בגזע המוח סמוך לאזור צווארי של חוט השדרה.
בעקבות תופעה הנקראת קנברגנציה (convergence), תחושת הכאב המגיעה מהצוואר עוברת לגרעין העצב המשולש, וכאשר האות הזה מגיע למוח, הוא מתפרש ככאב בפנים או בראש. במילים אחרות, יש הקרנה של הכאבים מהצוואר לראש.

כיצד ניתן לזהות כאב ראש צווארי?
התסמונת מאופיינת במספר סימנים. יש כאב שמורגש באזור העורף, הרקות ולעיתים גם במצח, גבות וסביב העיניים.
בדרך כלל זהו כאב חד צדדי, לעיתים נדירות הוא קיים בשני הצדדים, אך לעולם לא חוצה מצד אחד לשני. הכאב מופיע בעוצמה בינונית עד גבוהה ומשכו נע בין מספר שעות לבין מספר ימים. 
הכאב מופק בדרך כלל על ידי תנועות או תנוחות לא נוחות של הצוואר. עם זאת חשוב לציין שלמטופל בדרך כלל קשה לקשר בין תנוחה מסויימת לכאבי הראש.
האבחנה הסופית נעשית בבדיקה גופנית ע"י פיזיותרפיסט. בדרך כלל קיימת הגבלה בטווחי התנועה של הצוואר, ולפעמים תנועות מסויימות ואפילו מישוש עלולים לגרום להופעת הכאבים.

דוגמאות קליניות

**דוגמא מס. 2: י.א. מורה בבית ספר, סבלה מכאבי ראש עזים אשר אובחנו כמיגרנות. במהלך השנים היא ניסתה טיפולים שונים במרפאות לטיפול בכאבי ראש אך הטיפול התרופתי לא פתר את הבעיה. י.א. הגיעה למצב שבו רוב הזמן לא היתה מסוגלת לתפקד בגלל הכאבים, וזאת למרות שלקחה 3 סוגים של משככי כאבים מספר פעמים ביום. היא ניסתה לשתף את הרופאים בתחושותיה שהכאב מתחיל מאזור הצוואר, אך לא היה שינוי בטיפול.
מיוזמתה י.א. הגיעה לטיפולי פיזיותרפיה.
במהלך הבדיקה התברר שי.א. סובלת מכאב ראש משולב, כלומר מכאב ראש שנובע ממקור צווארי וממיגרנה. הוסבר לי.א שניתן לטפל בפיזיותרפיה רק במרכיב הצווארי של הבעיה ולא במיגרנות, דבר שיכול להקנות הטבה משמעותית בכאבים, אך לא פיתרון מלא. י.א החליטה להתחיל בטיפולים ולאחר טיפול ראשון היא חשה הטבה של כ 50% בעוצמת הכאבים, וצריכת משככי הכאבים ירדה לכדור אחד ביום. לאחר סידרה של 6 טיפולים י.א. היתה חפשיה לחלוטין מכאב קבוע ונטלה תרופות רק בשעת הצורך. אומנם פעם או פעמיים בחודש עדיין הופיעו התקפים של מיגרנה, אך הם היו חלשים יותר ומשכם היה קצר יותר מכפי שהיה בעבר.

** דוגמא מס. 1: ס.א. עובדת כמזכירת מנכ"ל, החלה לסבול מכאבי ראש באיזור עין ימין, לאחר כחצי שעה של הקלדת מסמכים. כשנשאלה לגבי כאבי צוואר היא השיבה בשלילה, והוסיפה כי לדעתה הכאבים נגרמו כתוצאה מעבודה מול מחשב. לאחר ראיון קפדני התקבל הרושם שמקור הכאב היה התנוחה שבה ישבה ס.א. , עם הראש מסובב ימינה וכלפי מטה. בבדיקה גופנית של פיזיותרפיסט, התקבלו ממצאים אשר תמכו בהשערה זו.
לאחר מספר טיפולים הבעיה נפתרה לחלוטין.

לפעמים יש כאבי ראש ממקור צווארי שמהווים טריגר להופעת מיגרנות ואז מתקבל כאב ראש מעורב עם סימנים שאופיניים למיגרנה. במיקרים כאלו התמונה מאוד לא ברורה, וקשה לאתר את המרכיב הצווארי, אך אם זה המצב, טיפול פיזיותרפיה לא יפתור את בעיית המיגרנה אך יכול להוריד את תדירות ואת עוצמת הכאב באופן משמעותי.

איך מטפלים בבעיה?
הצלחת הטיפול תלויה בראש ובראשונה באבחון מדוייק של הגורם לכאבים. טיפולי פיזיותרפיה מתאימים אך ורק למי שבמהלך הבדיקה הפיזיקלית הבודק מצא מרכיב צווארי שמעורב בבעיה. ישנן עדויות חד משמעיות לגבי יעילות  הטיפול הפיזיותרפי בכאבי ראש ממקור צווארי. טיפול פיזיותרפי לא הוכח כיעיל בכאבי ראש מסוגים אחרים. מסיבה זו אבחון מדויק הוא חלק חשוב מאוד של הטיפול.

במהלך לימודיו של כותב שורות אלו אלכס ספיר, מנהל מכון "סלע פיזיותרפיה" לתואר שני באוסטרליה, השתתף הכותב במחקר שבדק את יעילות הטיפול הפיזיותרפי בכאבי ראש ממקור צווארי. המחקר נעשה בשיתוף פעולה בין חמש אוניברסיטאות המובילות בתחום הפיזיותרפיה באוסטרליה והוא כלל מספר נבדקים ענק.
המשתתפים במחקר נבחרו בקפידה רבה וחולקו באופן אקראי לארבע קבוצות.
הקבוצה הראשונה היתה קבוצת ביקורת אשר קיבלה טיפול פלצבו (דמוי טיפול), הקבוצה השניה קיבלה טיפול פיזיותרפי מנואלי (ידני), הקבוצה השלישית עשתה תרגילים ספציפיים לחיזוק וייצוב שרירי הצוואר והקבוצה הרביעית קיבלה טיפול פיזיותרפי ידני וגם עשתה תרגילים.
תוצאות המחקר: ראשית, המחקר הוכיח שטיפול פיזיותרפיה הינו טיפול יעיל כנגד כאבי ראש ממקור צווארי. התוצאות הראו שכל הקבוצות שקיבלו טיפול מסוג כלשהו השתפרו ביחס לקבוצת הביקורת.
שנית, מבחינה סטטיסטית הטיפולים הפיזיותרפי הידני והתרגילים היו יעילים באותה מידה, אבל השילוב שלהם (קבוצה 4) היה יעיל עוד יותר.

המסקנה מהמחקר היתה שאנשים שאובחנו כסובלים מכאבי ראש ממקור צווארי צריכים לקבל טיפול פיזיותרפי לשחרור הרקמות באזור הצוואר, וגם הדרכה לתרגילים.
בתור פיזיותרפיסטים אנו תמיד מסתכלים על הגורמים התורמים להיווצרות הבעיה, ולעיתים נדרש טיפול גם באזורים אחרים של עמוד השדרה, שיפור יציבה והרגלי עבודה, לפעמים יש צורך בהערכה ארגונומית ובביצוע שינויים בסביבת העבודה, במיוחד אצל אנשים שעובדים עם מחשב.

לסיכום:
ברוב המקרים הטיפול המנואלי והתרגילים מאוד יעילים ועוזרים לשמור על השיפור לאורך זמן.

bottom of page